Proiect PGL - EU Nordic and East

In jos

Proiect PGL - EU Nordic and East

Mesaj  [ROU]*PhenomeN la data de Vin 4 Mai - 15:08

Cum simtim toti nevoia de a avea o scena competitiva cat mai dinamica, am ales sa cautam parteneri ce ne-ar putea asista in aceasta.
Asadar, in vederea largirii sferei competitionale, LoL-Romania si PGL vor semna un parteneriat.

In cateva cuvinte, va voi explica structura discutiilor pe care le-am avut cu stimabili de la PGL zilele acestea.

Structura de baza
:

Cum, in urma deciziei Riot de a regionaliza reteaua lor, Romania a fost introdusa in grupul Nord/Est, aceste competitii vor fi momentan concentrate pe acesta platforma.
PGL, in urma discutiilor pe care le-am avut, a sugerat sa se introduca League of Legends in programul lor competitional.
Pentru aceasta, va fi nevoie de sustinerea tuturor echipelor romanesti de League of Legends ce sunt active pe serverul Nord/Est, deoarece trebuie sa dovedim implicarea si seriozitatea comunitatii.

Competitiile initiale si cerintele implicite
:

PGL doreste sa realizeze o liga de 5vs5 (implicit, doar Summoner's Rift).
Cum am specificat anterior, PGL doreste seriozitate din partea noastra in cazul in care se va implica pe scena acestui joc. Asadar, vor exista penalizari drastice in cazul in care jucatorii nu vor reusi sa isi modeleze conduita in baza regulamentului pus la punct de catre PGL. De asemenea, se mai cere ca si structura echipelor sa fie una durabila, sa nu exista fluctuatii in componenta si sa avem parte de migratii de la o echipa la alta sau destramari premature.

Structura competitiilor
:

Pentru cei care nu sunt familiarizati cu structura competitiilor PGL-ului, acestia folosesc constructia pe sezoane. Astfel, echipele noi ce se inscriu in mijlocul unui sezon deja inceput, nu vor putea participa decat in momentul inceperii urmatorului sezon.
Cu cat vor fi mai multe echipe inscrise, cu atat vom avea mai multe grupe si mai multe sezoane. Acest ultim element tine de factorul de seriozitate ce va fi perceput de catre cei de la PGL.

Premiile :

Acestea vor fi in functie de numarul de echipe inscrise intr-un sezon.
Fiecare echipa va fi nevoita sa achite o taxa de inscriere in sezonul in care participa. Toate echipele vor plati aceeasi suma indiferent de grupa in care se situeaza.
Metoda de plata se va face, evident, printr-o metoda securizata (transfer bancar sau mandat postal) pentru toate echipele, premierea avand loc la sfarsitul fiecarui sezon si se va face tot prin transfer bancar sau mandat postal echipelor ce sunt din provincie, echipele din Bucuresti fiind nevoite sa se prezinte la sediul PGL.
Cu cat vor exista mai multe echipe, cu atat vor fi si premiile, din nou, evident, mai mari/consistente si cu siguranta motivatia va fi direct proportionala cu acestea.

Dominion :

Momentan, nu sunt omisi din discutii nici cei care joaca Dominion. In cazul in care se vor strange destule echipe, PGL va creea o grupa pentru acestea.

Regulament :

Acesta va fi facut in avantajul echipelor, fiind format din parti generale si parti individualizate pentru fiecare competitie in parte (5vs5 / 3vs3* / 1vs1*).
In functie de tipul de competitie, punctajul va fi acordat diferentiat.
Meciurile importante (finale, meciurile echipelor mai mari etc.) vor fi gazduite pe un stream PGL, comentariile meciurilor fiind asigurate tot de ei.
Toate meciurile vor fi online (terminologia PGL pentru "de acasa"), cu exceptia meciurilor importante ce se vor desfasura offline (terminologia PGL pentru "o locatie ce va fi stabilita la o data ulterioara).

Nota *: - in curand

Ca si o nota de incheiere, toate aceste discutii sunt doar preliminare, pot oricand aparea modificari in structura competitiilor si/sau regulamentului pana vom ajunge la o definitivare a acestora/acestuia.
Totul depinde, in final, de cat de mult doriti voi sa luati acest joc in serios.
Implicarea voastra va fi pusa la grea incercare, dar si posibilul rezultat va merita. Deoarece ar fi inutil sa continuam discutiile fara opiniile voastre, discutiile cu cei din PGL for fi oprite pana cand vom decide, ca si comunitate, ce urmeaza sa facem si cat de mult ne dorim sa ridicam scena competitiva de League of Legends din Romania.

Post-urile de trolling, facute doar de dragul de a fi facute, vor fi sterse, utilizatorii respectivi primind cate un ban total pentru doua saptamani.

Va multumesc.
[ROU]*PhenomeN
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 28
Localizare : Constanta
Puncte : 301
Reputatie : 2
Data de inscriere : 31/08/2008

Vezi profilul utilizatorului http://rou-team.forumz.ro

Sus In jos